Weganizm po angielsku,  Wegańskie festiwale

Oxford Vegan Festival 2018

Wegańskie festiwale w Anglii.

Oxford Vegan Festival to cykliczna impreza organizowana na stadionie  Kassam (Kassam Stadium Conference and Events Centre). Jest to duża przestrzeń konferencyjna zajmująca 2 piętra, przylegająca do otwartego stadionu. Odwiedziłąm pare wegańskich festiwali w Polsce i z dumą stwierdzam, że co do wyboru obiektów wystawowych mamy dużo lepszy gust.

Anglicy mają straszną słabość do wykładzin, szumnie nazywanych tutaj carpets-dywany (to obok dywanu nie leżało) i teraz mieliśmy przyjemność podziwiania wzorzystych podłóg, ale poza tym całkiem znośnie. Samo odwiedzenie Oxfordu to wielka frajda, więc dosyć narzekania. Zaczynamy.

Wchodzimy i już mam w głowie, że bida, że w Kato było lepiej, że tam to szyb Wilsona. Jezu jakie brzydkie kafelki. Zaraz mi chop zaczynie zrzędzić, po co go z domu wyciągnęłam, że wegan tak mało  i dlatego tu tak marnie i w sumie czego to ja się za 3 funty spodziewałam. Zdziwiłam się jak usłyszałam za głową SPOKO, CHODŹ ZOBACZYMY CAŁOŚĆ.

Global Fusion Vegan Bakery

Vegefest Oxford 2018. Global Fusion Vegan Bakery

Jestem ogromną fanką ciast, ciasteczek i wszystkiego co słodkie. Daniel skręcał aparat, a mnie już nie było. Wydawałam pierwsze pieniądze na ciasto cytrynowe.

Nagle pytanie TY TO CHCESZ TERAZ JEŚĆ?! Głupie pytanie. No oczywiście, że tak! Po to tu jestem. Ale uzasadnienie całkiem trafne, mianowicie, że nie będę miała zaraz miejsca, a tam Pan robi pizzę. Przekonało. Schowałam do plecaka.

Idziemy dalej.

Vegan Rex

Vegefest Oxford 2018. Vegan Rex

Firma produkująca ciuchy i wegańskie gadżety. Ciekawe i fajne projekty. Sami o sobie piszą, że uwielbiają być weganami głoszącymi to wszem i wobec, czym denerwują mięsożerców, a żeby to zrobić dosadniej, produkują ubrania krzyczące VEGAN. Jakby jakiś mięsożerca nie usłyszał jak zostało to powtórzone z piętnaście razy wcześniej.

Też chciałam krzyczeć, więc kupiłam czapeczkę.

Chef Bernie’s

Vegefest Oxford 2018. Chef Bernie’s

 

Zaraz obok była wódka- smakowa.

www.oldvodka.co.uk a za wódką……

Jamajczyk z sosami.

Podeszli, pomacali,pogapili i już mieli iść, ale w oko wpadł bananowy keczup.

No kto by nie chciał spróbować bananowego keczupu? Był extra, ale dziwny. Nie wiem czy użyłabym  do frytek. Znaleźliśmy miseczki z chipsami, do degustacji. Zachęcona zaczęłam próbować dalej i złapałam za pierwszą lepszą butelkę, zerkając przelotem czy aby na pewno VEGAN. Chlapło mi się, aż nad to. Boże myślałam, że przepali mi twarz. Jakie to było ostre. Masakra. Nie zwracałam na nic, w tym amoku machania wszystkim, uwagi i bez pytania, wsadziłam rękę do miseczki z chipsami i pochłonęłam na raz pół, żeby tylko się skończyło. Inne sosy nie były całe szczęście takie ostre.

 

Vegefest Oxford 2018.

Było jeszcze stoisko z warzywami. W Anglii jest duże ciśnienie na organiczne hodowle. Nie ma tu takich klasycznych warzywniaków. W sumie to warzywniakiem można nazwać hinduskie sklepy wielobranżowe. Tyle w tym temacie.

Vgefest Oxford 2018

W końcu korytarza zobaczyłam maszynę do lodów. Cała w skowronkach, że zjem coś na kształt amerykańskiego-śmietankowego, porwałam papierowy kubeczek i bez pytania zaczęłam „wyciskać” lody. Słysze za głową, A ZAPŁACIŁAŚ? Zapomniałam tak szczerze. Szału nie było, bo mój wymarzony amerykański-śmietankowy okazał się sorbetem cytrynowym (czytałam, że w U.S.A mają takie wegańskie śmietankowe:P), ale mogłam sobie posypać to jakimi tylko chciałam, chemicznymi cukierkami i polać sosami, więc było przynajmniej kolorowo.

Trochę załamana, że to koniec, że szału nie było, że wszystko obleciałem w dziesięć minut, zaczęłam zawracać.

-A TY GDZIE IDZIESZ?

-No koniec już nie? To tam (wskazałam ręką stoisko po 2 stronie sali) do Pana co robi pizze:)

-A NA GÓRĘ NIE CHCESZ?

-To jest jeszcze góra ?!

-………………………..

Wchodzimy na piętro i buch w twarz milionem stoisk, biegających dzieciaków, walających się klocków, ulotek, bab w ogrodniczkach i brodaczy. Bosko!!!

Nie wiedziałam na co patrzeć, co kupić, czego spróbować?

Decyzje podjęliśmy dość szybko, że najpierw oblatujemy, a potem wydajemy.

Nie jestem w stanie opisać tu każdej firmy, a szkoda, bo wszyscy  to fajni ludzie z max pozytywną energią.

 

Seitan’s Grill

Vegefest Oxford 2018. Seitan’s Grill

Niezwykłością tych burgerów nie jest sam kotlet, chociaż też dobry, ale bułka, która robi im cały marketing.
Tak na dobrą sprawę nie miałam ochoty na kolejnego burgera, bo to taki wegański standard, jeżeli mowa o junk food. Ale ta szaro czarna buła zrobiła swoje. Dodaje ogromnej niezwykłości i podkręca paletę kolorów na kartonowym talerzyku.
Jeżeli będziecie w Cheltenham, albo po prostu chcecie sobie zgapić czarną  bułkę- polecam.
Ps.
Fajna strona internetowa i jak większość wegańskich biznesów mają w ofercie też gadżety i ubrania.

 

Sea Shepherd

Vegefest Oxford 2018. Sea Shepherd

 

Pozytywni piraci

Organizacja non-profit działająca od 1977 roku na rzecz ratowania życia w oceanach. Walczą z kłusownictwem, państwami pozwalającymi na nadmierny odłów ryb lub mordowanie morskich ssaków i koncernami zatruwający wody. Ich działania są na skalę światową i niezwykle sprawnie zorganizowane. Warto odwiedzić ich stronę internetową. Można tam zobaczyć nie tylko jak jest zdewastowane środowisko oceanów, bez których nie jesteśmy w stanie żyć, ale również zakupić wszelkiej maści gadżety, ubrania i biżuterię. Dochód ze sprzedaży jest oczywiście rodzajem wsparcia dla fundacji. Jest również opcja datku i pomocy w formie wolontariatu.

Jak już jesteśmy przy oceanach to paradoksem są puszki z tuńczykiem. Producenci często umieszczają informację, że żaden delfin nie ucierpiał przy połowie. Boże Bożeno, ale tam jest martwy tuńczyk w środku i on ucierpiał!!!!

 

Vegefest Oxford 2018

Były jeszcze masla orzechowe, babeczki, japońska herbata, ubrania z konopi, a nawet kapusta kiszona i pierogi. No przepych jak na hipsterskich salonach. Cudownie. Każdy chciał nam co sprzedac, dawał próbki i zagadywał.
Jednym słowem- FAJNIE BYŁO.
Na pewno pojedziemy na następny.

Vegefest Oxford 2018
Vegefest Oxford 2018
Vegefest Oxford 2018. Vegan Rex
Vegefest Oxford 2018.
Global Fusion Vegan Bakery
Vegefest Oxford 2018. Weganskie ciasto z czeresniami


Vegefest Oxford 2018. Vegan Rex
Vegefest Oxford 2018. Chef Bernie’s
Vegefest Oxford 2018
Vegenfest Oxford 2018
Vegefest Oxford 2018
Vegefest Oxford 2018
Vegefest Oxford 2018. Seitan’s Grill

Do sprawdzenia :
Global Fusion Vegan Bakery

Oficjalna strona festiwalu.

Sea Shepherd

Seitan’s Grill

 www.oldvodka.co.uk

Chef Bernie’s

Vegan Rex

 

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.