Zero waste store Swindon
Weganizm po angielsku,  Zero Waste

Zero Waste shop

The Core Swindon
Old Town

Sklepy zero waste to nic nowego, a jednak odkrywamy je na nowo od jakiegoś czasu. Kiedyś wszystko było na wagę. W Polsce możemy się z tym spotkać nawet w supermarketach. W Wielkiej Brytanii taki sposób kupowania odszedł w zapomnienie na jakiś czas, a teraz powraca jako najmodniejszy trend. Zero waste shop są w każdym większym mieście. Oferują nie tylko produkty spożywcze na wagę, ale także kosmetyki i rzeczy codziennego użytku, takie jak szczoteczki do zębów, butelki na wodę czy metalowe słomki. Jest tego całe zatrzęsienie. Taki styl życia będzie coraz łatwiejszy.Zero waste shop Swindon
Zero waste shop Swindon

Jak zacząć życie bez plastiku?

Nie powiem, że jest to łatwe. Na początku nie wychodzi. Nie mamy pojęcia co kupować i jak. Współczesny świat wszystko nam zapakował, po porcjował i napisał na pudełku jak używać. Jeżeli się wychylimy i przekroczymy te sztucznie wykreowane bariery, to narazimy się na społeczne tabu. Dasz dziecku produkt, który według daty na opakowaniu, jest przeterminowany i przyznasz się sąsiadką? Będziesz grzebać w śmietniku za dobrymi jeszcze produktami spożywczymi?
Nie sądzę, ale rozwiązanie jest, tylko trzeba poszukać. Zacznijmy od swojej okolicy. Poszperajmy w sieci za zero waste shop, zabierajmy torby zawsze ze sobą (poskładane zajmą niewiele miejsca), zastanówmy się, czy muszę mieć nową bluzkę? Nie będę się tu rozpisywać o zasadach zero waste, bo już to zrobiłam we wcześniejszym wpisie:). Zajrzyjcie tutaj.

Zero waste shop po sąsiedzku.

Tak się miło złożyło, że mieszkam w centrum miasta i jakieś pięć minut drogi od mojego mieszkania jest wegańska kawiarnia, a w sumie to pijalnia soków, sprzedająca wyśmienite zdrowe lunche i koktajle.
Nazywa się The Core (ogryzek). Uwielbiam tam chodzić. Miła atmosfera, fajne wnętrze i pyszne jedzenie.
To jednak nie wszystko!

The Core

Właścicielem jest Brytyjczyk polskiego pochodzenia Kris Talikowski, który może pochwalić się wyśmienitym doświadczeniem w dziedzinie zdrowego żywienia i detoksu na bazie soków. Szlifował swoje zdolności przez 8 lat. Zdrowe odżywianie to jego pasja, którą pragną, również zaszczepić w Swindon.
W menu kawiarni można znaleźć przede wszystkim soki ze świeżych owoców oraz warzyw i nie uwierzylibyście jak, genialne miksy potrafią stworzyć.
Ich jedzenie jest równie kolorowe i ożywcze co napoje.
Moje ulubione danie to wrapy z zielonych liści młodej kapusty z przepysznym i aromatycznym nadzieniem z suszonych pomidorów, a całości dopełnia bukiet warzyw polany glazurą balsamiczną. Coś niesamowitego!
Organizują także warsztaty z przygotowania zdrowych soków i świeżych, wegańskich, szybkich przekąsek. Koszt to około 10 funtów, przy grupie większej niż 10 osób.
Można także dołączyć do jednego z ich programów oczyszczających
TUTAJ


Jak działa sklep zero waste

Zero waste shop Swindon
Zero waste shop The Core Swindon

Kris skupia się nie tylko na doskonałej obsłudze i walorach odżywczych. Dba również o środowisko. W kwietniu otworzył pierwszy zero waste shop w Swindon. Sklep w swojej ofercie posiada głównie produkty suszone: makarony, ryż, płatki, fasole, suszone owoce i orzechy . Zapowiadają, że z czasem rozszerzą swoją ofertę na płyny do mycia naczyń, szampony, odżywki czy proszki do prania. Niestety muszą na to wygospodarować dodatkowe miejsce.

Z własnym słoikiem

Wracając do sedna, czyli jak to wszystko działa.
Obsługa starała się ułatwić wszystko, jak mogła.
1. Przychodzimy z własnym słoikiem, naczyniem, torebką itd.
2. Na ekranie wybieramy rysunek pustego słoika
2 Warzymy nasz słoik lub inne naczynie, które wzieliśmy
3. Maszynka drukuje kod, który naklejamy na wieczko lub po prostu zatrzymujemy do późnieszego zeskanowania.
4. Uzupełniamy pojemnik produktem
5 Ponownie stawiamy opakowanie na wadze.
6 Wybieramy, na panelu ikonkę pełnego słoika
7 Skanujemy , wcześniej, wydrukowany kod (W ten sposób system odlicza wagę pudełka.
8 Sposród kategorii wybieramy tę do której przynależy nasz produkt np. rosliny strączkowe.
9 Wybieramy to co kupiliśmy i zatwierdzamy transakcje.
Koniec.
Wiem, że teraz wydaje sie to złozone, ale zajmuje jakieś 2 minutki.

Płatności

Płatności można dokonać gotówką lub kartą. Tutaj dla mnie pojawił się malutki minusik. Mianowicie, przy samoobsługowym panelu i sklepiku, zawsze musi ktoś być i połączyć aplikacje z tabletu z czytnikiem kart płatniczych, ale jak wspomniałam to niewielka niedogodność.
Co do cen to są one porównywalne z tymi w sklepie lub mniejsze.
Jeżeli weźmiemy pod uwagę np. puszkowaną fasolę to oczywiście, że wyjdzie taniej kupić suszony produkt. Natomiast porównując cenę ryżu czy orzechów to jest ona mniejsza o parę pensów niż w sklepie.

Czy to jest tego warte?

Najczęściej zadawane pytanie tyczyło się opłacalności. Czy będzie mi się chciało jechać przez pół miasta po makaron?
Biorąc pod uwagę wydane pieniądze na benzynę, czas poświęcony na dotarcie, to musielibyśmy przyjechać raz w tygodniu np. na większe zakupy.
Odpowiedź jednak brzmi TAK!
Po pierwsze nie produkujecie plastiku.
Po drugie jesteście lepiej zorganizowani.
Po trzecie kupujecie, to co jest wam potrzebne.
Po czwarte, jak macie termomix to jest to idealne miejsce dla was (ale o tym za tydzień) 😉
Po piąte naprawdę spędzicie miły dzień, w fajnym wnętrzu, napijecie się pysznego soku i zjecie smacznie i zdrowo zdrowo.
Gorąco polecam.

Idź z przyjacielem na sok
To zawsze wychodzi na zdrowie

5 komentarzy

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.